Щодо безоплатної психологічної допомоги ветеранам війни
За інформацією Міністерства у справах ветеранів України особи, які звільняються a6o звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб (дружина (чоловік), малолітні, неповнолітні та повнолітні діти i батьки), постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни i членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” мають право на безоплатну психологічну допомогу.
Порядком та умовами надання психологічної допомоги ветеранам війни, члeнaм ïx сімей та деяким іншим категоріям осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 р. № 1338 (далі — Порядок та умови), yдocкoнaлeнo спосіб організації та надання послуг із психологічної допомоги, яким передбачено трирівневу систему надання психологічної допомоги ветеранам війни та визначено механізми надання безоплатної психологічної допомоги для ветеранів та членів їх сімей.
Перший рівень — соціально-психологічна підтримка та супровід. Другий рівень — психологічна допомога. Третій рівень — комплексна медико-психологічна допомога, яка надасться мультидисціплінарними командами мінімум з чотирьох фахівців (1 лікар-психіатр та 3 психотерапевти/психологи).
На другому та третьому рівнях Мінветеранів відшкодовує надавачам вартість наданих послуг.
Психологічна допомога доступна у різних формах та форматах — індивідуальне, сімейне, групове консультування, наживо та дистанційно.
Суб’єктом надання послуг другого рівня може бути юридична особа незалежно від форми власності та організаційно — правової форми, фізична особа — підприємець, які надають психологічну допомогу та з якими перебувають у трудових відносинах фахівці, або фізична особа — підприємець, яка відповідає вимогам до фахівця.
Суб’єктом надання послуг третього рівня можуть бути юридичні особи незалежно від форми власності та організаційно – та правової форми, фізичні особи — підприємці, які надають комплексну медико-психологічну допомогу та:
-
провадять діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики;
-
мають структурний підрозділ (центр психологічної реабілітації та/або травматерапії, a6o відділення медико-психологічної реабілітації тощо), укомплектований працівниками, що виконують роботу на підставі трудового договору (контракту) a6o за цивільно-правовими договорами, який забезпечує проведення мультидисциплінарною командою стаціонарної та/або амбулаторної, та/або дистанційної психологічної допомоги;
-
мають щонайменше один кабінет для прийому отримувачів послуг членами мультидисциплінарної команди та об об’єднане робоче місце у разі дистанційного надання послуг.
Мінветеранів для максимальної доступності послуги із психологічної допомоги та своєчасного отримування висококваліфікованої психологічні послуги було розроблено Реєстр суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів членів ïx сімей, Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру, затверджено наказом Мінветеранів від 14.12.2023 р. № 330.
Щоб стати надавачем послуг та отримувати відшкодування від Мінветеранів (для другого та третього рівнів), потрібно подати до Реєстру суб’єктів надання послуг із надання психологічної допомоги для ветеранів та членів їх сімей заяву із пакетом відповідних документів, визначених пунктом 29 Порядку та умов, за інструкцією.
Наразі продовжується процес включення до Реєстру суб’єктів надання послуг, які будуть надавати послуги із психологічної допомоги на другому та третьому рівнях. Перелік суб’єктів надання послуг, включених до Реєстру, оприлюднено на офіційному вебсайті Мінветеранів, який періодично оновлюється.
Додатково інформуємо щодо необхідності використання проекту Мінветеранів “MARTA” (Mental Adaptation and Rehabilitation Tools and Analysis) — інформаційна система визначення та аналізу станів психічного здоров’я та надання інформаційних, оперативних довідок користувачеві. Це доступна психологічна підтримка для ветеранів війни та членів їх сімей, яка надає можливість перевірити свій психологічний стан. Завдяки MARTA користувачі мають можливість анонімно та самостійно провести перевірку свого психічного здоров’я та отримати рекомендацію з його поліпшення. За допомогою системи можна ознайомитися з психоедукаційними матеріалами та, за потреби, звернутися на “гарячу лінію”.
З метою доступності ветеранам війни та членам їх сімей щодо можливості отримання кваліфікованої безоплатної психологічної допомоги Мінветеранів на ресурсі MARTA розміщено перехід з ресурсу MARTA на інші ресурси, зокрема на суб’єкти надання послуг із психологічної допомоги, які включені до Реєстру.
Також скористатися MARTA можуть фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, надавачі соціальних, зокрема фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, члени громадських об’єднань ветеранів та осіб з інвалідністю, працівники закладів охорони здоров’я та закладів освіти, працівники органів військового обліку, центрів комплектування та соціальної підтримки, соціальних служб, інші громадські та благодійні організації відповідного напряму діяльності, релігійні організації, які не є фахівцями у сфері психічного здоров’я, але пройшли відповідну підготовку та надають психологічну допомогу на першому рівні.