15 цікавих фактів про українську вишиванку
1. Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.
2. В Україні є близько сотні “вишивальних технік”. Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання - гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.
3. Українці ніколи не носили вишиванок на щодень. У час, коли не було сучасних пральних засобів та пральних машин, а на створення однієї сорочки витрачалися місяці, дуже не практично було щодня ходити у вишитій сорочці. Цікавим фактом є те, що сорочки для буднів так і називалися “буденками”. Вони зовсім нічим не прикрашалися.
4. Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. Цікавий факт: до появи штучних барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Наприклад, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи. Аби тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.
5. Першу сорочку новонародженому малюкові шили з ношених батьківських речей. Люди вірили, що в цьому одязі зберігається батьківська енергія, яка захистить дитину від пристріту і хвороб. Причому, дівчаткам робили сорочку з сорочки матері, а хлопчикам – з батьківських.
6. Перші візерунки-обереги були особливими: для дівчинки вишивали сорочку чорним візерунком, символом родючості, який в майбутньому повинен захистити від безпліддя. На хлопчика одягали сорочку, вишиту синім і зеленим, захищаючи від природних стихій і травм.
7. Важливою традицією для дівчини на виданні було пошиття приданого – рушників та вишиванок. Спочатку дівчина дбала про свій одяг, а після закінчення вишивання бралася за сорочку майбутнього чоловіка. Тут також було чимало прикмет: наприклад, вишивати заборонялося вночі, це було потрібно робити лише наодинці й братися за роботу можна було лише з новою голкою, щоб уникнути зайвих очей.
8. Сорочка (особливо чоловіча) - символ кохання й вірності. У давньому замовлянні говорилося: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був". Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні.
Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, отже, як кажуть в народі: "скочив чоловік у гречку".
А ось чоловіча інтерпретація того ж повір`я. Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише одній дівчині. Інші до такого сакрального обряду не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
9. Одна з найоригінальніших вишиванок - борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі.
На противагу попередньому стилю є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, у якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.
Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили жителі Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.
10. Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.
11. Першим модником, який поєднав вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме в такому вигляді письменника зображено на 20-гривневій купюрі.
12. Знаменитості з усього світу використовують вишиванку у своєму повсякденному гардеробі. Кейт Мосс, Енн Гетеуей, Холлі Беррі, Кетті Холмс. Усі вони обрали вишиванку від французького дизайнера Ізабель Маран. Свого часу у вишиванці ходив і соліст легендарного гурту The Doors Джим Моррісон.
13. У 2012 році українська дизайнерка Олена Буреніна створила вишиванку для Мадонни на підтримку її альбому MDNA.
14. Представники Національного реєстру рекордів України кажуть, що українці люблять встановлювати рекорди у вишиванках. Наприклад, на День Незалежності у 2012 році у Рівному зібралася найбільша кількість людей у вишиванках — 6570 осіб!
15. Найдорожча вишиванка була представлена на Сорочинському ярмарку у 2013 році. Її вартість становила 10 000 гривень, а важила вона 4 кг.