В ІЗЯСЛАВСЬКОМУ МУЗЕЇ ВІДБУЛОСЯ ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «СЛОВО, ОБІРВАНЕ У БИКІВНІ»

Дата: 03.04.2024 14:17

В історико-краєзнавчому музеї Ізяславської громади КЗ «Ізяславський центр культурних послуг» 02 квітня відбулося відкриття фотодокументальної виставки під назвою «Слово, обірване у Биківні». Це вже другий культурологічний проєкт, організований Ізяславським музеєм спільно із Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» (м.Київ). Дана виставка підготовлена науковцями Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» за сприяння Українського незалежного видавництва «Смолоскип».

На 10 банерах розповідається про долі українських літераторів, представників покоління «Розстріляного відродження», знищених упродовж 1937 – 1940 років у в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі.

У Биківні знайшли свій останній спочинок письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Володимир Ярошенко, Андрій Михайлюк, Микола Борисов, Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко, Мирослава Сопілка, Яків Водяний та інші.

Використані у виставці матеріали з архівно-кримінальних справ репресованих письменників та інші документи особистого характеру стисло відтворюють біографії митців, а також інформують про те, яким чином комуністична тоталітарна система виокремлювала жертв і, пропускаючи крізь сито допитів і «очних ставок», змушувала їх визнавати інкриміновані радянськими спецслужбами абсурдні звинувачення.

Відвідувачі виставки отримають інформацію про уточнені дати й обставини смерті українських письменників, представлених на банерах, стисле уявлення про їх творчий доробок і літературну кар’єру, зможуть побачити копії унікальних архівних документів.

Матеріали фотодокументальної виставки «СЛОВО, ОБІРВАНЕ У БИКІВНІ» доповнені книжковою виставкою «РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ», підготовленою працівниками Ізяславської міської публічної бібліотеки КЗ «Ізяславський цент культурних послуг». На ній зокрема представлено книги із творами представників української літератури, які ми сьогодні називаємо «Розстріляне ВІДРОДЖЕННЯ».

На відкриття виставки завітали працівники Ізяславського центру культурних послуг, Ізяславської міської публічної бібліотеки, група здобувачів освіти 10 класу Ізяславського ліцею № 1 імені Мирослава Поповича, жителі громади.

До присутніх учасників заходу через засоби телефонного зв’язку із вітальним словом звернулась заступниця генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з наукової роботи, кандидат наук Тетяна Шептицька.

У ході відкриття виставки у виконанні групи учнів Ізяславського ліцею №1 імені Мирослава Поповича прозвучали ряд віршованих творів авторів, про яких йдеться в матеріалах виставки.

Розробниками виставки використано матеріали з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки, Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова», Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Архіву СБУ в Харківській області, Національної бібліотеки Фото без описуУкраїни ім.В.І.Вернадського НАН України, Відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, Державного архіву Харківської області, Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького, Наукової бібліотеки ім.М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка та приватних зібрань.

Виставка експонуватиметься в приміщенні історико-краєзнавчого музею Ізяславської громади протягом квітня. А тому усі бажаючі мають нагоду завітати до музею і ознайомитись із матеріалами виставки та експозиціями музею.

За матеріалами Ізяславського історико-краєзнавчого музею