Ізяславська міська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Православна Церква України: шлях крізь віки

Дата: 18.12.2023 09:51
Кількість переглядів: 309

Фото без опису

У день п’ятої річниці від часу проведення Об’єднавчого Собору Православної Церкви України (відбувся у 2018 році у стінах Софіївського собору м.Київ), а саме 15 грудня 2023 року в Ізяславському історико-краєзнавчому музеї відбулась історична студія, присвячена цій події.

До проведення тематичного заходу долучилися: заступниця Ізяславського міського голови Леся БОЖКО, завідувач сектору культури та туризму Ізяславської міської ради Валентин СОЛОВЙОВ, представники виконавчого апарату міської ради, благочинний храмів Ізяславського округу Хмельницької єпархії Православної Церкви України митрофорний протоієрей о.Володимир КОВАЛЬЧУК, працівники закладів культури Ізяславської громади, актив ветеранської організації Ізяславщини, представники колективу Ізяславської філії Плужненського професійного аграрного ліцею, жителі Ізяславської громади.

ТВО директора музею Віктор КУЧЕРУК ознайомив присутніх із основними подіями й етапами розвитку та життя православної церкви на теренах України в ході історичного екскурсу “Православна Церква України: шлях крізь віки”.

Зокрема, він зазначив, що проповідь св.Апостола Андрія Первозванного на українських землях стала першим словом проповіді Святого Євангелія, Словом Христовим для пращурів сучасних українців. Християнство поширювалося в українських землях і через грецькі колонії на півдні України, де у Північному Причорномор’ї і в Криму існували перші християнські єпархії. У справу розвитку православного богослужіння в слов’янських землях ІХ ст. величезним внеском стала місійна праця святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.

Християнство поширювалося в Київській Русі за князювання в Києві св. Оскольда (†882), Олега (†912) та Ігоря (†945). Св. рівноапостольна київська княгиня Ольга (†969), яка хрестилася в Константинополі, будувала храми і підтримувала поширення віри Христової в державі. Св.рівноапостольний Київський князь Володимир Святославич (963–1015) охрестив у 988 р. Русь-Україну, як свідчить “Повість минулих літ”. З цього часу Київська Русь-Україна вважалася християнською державою, де Православна Церква мала державне значення. Оскільки Православ’я прийшло з Візантії, то Константинопольський Патріархат є Матір’ю-Церквою Православної Церкви України.

Також було зазначено, що постання Української Православної Церкви Київського Патріархату як Помісної Церкви українського народу сталося в результаті рішень Всеукраїнського Православного Об’єднавчого Собору 25–26 червня 1992 р.

Окремо було поінформовано присутніх учасників про здобуття Синодального та Патріаршого Томосу про автокефалію Православної Церкви України - новітній період, а саме про підготовку та проведення Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 року у Софійському соборі. Делегатами Собору – всіма ієрархами з УПЦ КП, УАПЦ та двома ієрархами з УПЦ МП, представниками кліру і мирян, було одноголосно створено Православну Церкву України, а також затверджено її Статут та інші необхідні рішення. Шляхом таємного голосування новим Предстоятелем обрали Митрополита Епіфанія. Титул Предстоятеля Православної Церкви України — Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України.

5 січня 2019 р. Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про Автокефалію Православної Церкви України. «Побожний український народ чекав цього благословенного дня цілих сім століть», — заявив Патріарх Варфоломій після підписання. 6 січня 2019 р. у церкві святого Георгія у резиденції Вселенського Патріархату в Константинополі під час святкової літургії за участю Патріарха Варфоломія предстоятелю Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію було вручено Томос про автокефалію Української Церкви, відбулося євхаристійне співслужіння двох Предстоятелів та ієрархів і духовенства обох Церков. 9 січня на Томосі поставили свої підписи усі члени Синоду Константинопольського Патріархату, чим було формально завершено процес здобуття автокефалії Помісною Українською Православною Церквою.

Також до присутніх на заході із пастирським словом звернувся благочинний храмів Ізяславського округу Хмельницької єпархії Православної Церкви України о.Володимир КОВАЛЬЧУК. Він ознайомив усіх із процесом розбудови Церкви після Об’єднавчого Собору.

Під час виступу о.Володимир зокрема наголосив: «Саме єдність дозволила нашій Церкві утвердитися, збільшитися і зміцніти. За цих 5 років ми досягли багатьох добрих плодів. Але найважливіше те, що Православна Церква України утвердилась як відкрита Церква українського народу. Церква, яка з народом і в дні перемоги, і в дні випробувань, в радості та в горі. Церква, яка поруч - як порадник, як друг, як наставник і пастир. Церква, про яку наш мирянин, священник чи архієрей, не соромлячись, може сказати: «Це – моя Церква! Ми є духовним щитом нашого народу і разом з ним єдиною потужною силою, протистоїмо нашому ворогу. Ми разом повинні і будемо долати всі виклики як внутрішні, так і зовнішні, бо Церква є душею українського народу, без якої наша держава, як тіло без душі, не може існувати».

Присутні на історичній студії вшанували пам’ять усіх, хто віддав своє життя за свободу, незалежність та територіальну цілісність України в різні історичні періоди її існування.

Фото без описуТакож до уваги учасників заходу було підготовлено виставку експонатів із фондів музею, пов’язаних із розвитком Православної Церкви: примірник факсимільного видання Української ПЕРШОКНИГИ Двірецько-Пересопницького Євангелія; прапори України та міста Ізяслав, штандарт Ізяславського району, які були разом із представниками Ізяславщини під стінами Софії Київської 15 грудня 2018 року під час проведення Об’єднавчого Собору; копія Патріаршого та Синодального Томосу про авкокефалію ПЦУ; листівка із благословінням Його Всесвятості Вселенського патріарха Варфоломія І та блаженнійшого Епіфанія, митрополита Київського та всієї України, предстоятеля ПЦУ (серпень 2021 р.).

 

За матеріалами Ізяславського історико-краєзнавчого музею


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь