1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Дата: 01.12.2023 11:35

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми. Безумовно, СНІД – це трагедія для всієї людської спільноти. У суспільстві ми повинні з особливим співчуттям і підтримкою ставитися до людей з ВІЛ.

Сьогодні вже немає людини, яка б не чула про ВІЛ-СНІД. Багато людей в Україні вважають себе обізнаними з цього питання. Проте більшість молодих людей вважають, що ця проблема – це щось далеке, що вона їх не стосується і не буде стосуватися в майбутньому. Факти доводять протилежне – кожного року фіксують все більше випадків захворювань на СНІД.

Незважаючи на успіхи медицини, ВІЛ/СНІД все ще залишається невиліковною хворобою.

За даними ВООЗ/ЮНЕЙДС у світі з початку епідемії 79,3 млн людей інфікувалися ВІЛ та 36,3 млн померли від хвороб, обумовлених СНІДом. Сьогодні в світі з ВІЛ-інфекцією живуть майже 37,7 млн людей і майже 6 млн із них не знають, що інфіковані. Антиретровірусну терапію отримують майже 28,2 млн ЛЖВ.

Від початку року станом на 01.10.2023 в Україні зареєстровано 2 464 випадки захворювання на СНІД, що на 13% більше показника аналогічного періоду 2022 року. За дев’ять місяців 2023 року зареєстровано 1 077 смертей від СНІДу. Найвищу смертність зареєстровано в Одеській (10,3), Дніпропетровській (7,2) та Кіровоградській (4,6) областях.

Тимчасова втрата адміністративного контролю над частиною території України унеможливлює отримання повної інформації про рівень ураження всього населення, тому, як і минулого року, показники не повністю охоплюють дані Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, АР Крим та м. Севастополь.

ВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.

ВІЛ передається:

• через кров — при використанні нестерильних шприців, голок чи іншого інструментарію (найчастіше це трапляється при ін’єкційному введенні наркотичних речовин, але також ризикованими є процедури пірсингу і татуювань);

• статевим шляхом — при гомосексуальних чи гетеросексуальних статевих контактах без презерватива (під час анального, вагінального та орального сексу);

• від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.

ВІЛ не передається:

• повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові);

• через обійми, рукостискання, поцілунки;

• при спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками);

• через укуси комах і контакти з тваринами.

Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ?

• уникати випадкових статевих зв'язків;

• утримуватись від вживання наркотичних речовин,
    не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);

• для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;

• для ВІЛ-позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

Варто завжди пам’ятати, що поруч є спеціалісти, які можуть надати кваліфіковану допомогу та підтримку. В Ізяславській міській територіальній громаді та м.Хмельницький працюють організації, до яких можна звернутися з питань профілактики та протидії ВІЛ-інфекції та СНІДу:

- Хмельницький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом: м.Хмельницький, вул.Сковороди, 17/3, корпус Б, тел. (03822) 2-21-23;

- Хмельницька асоціація громадського здоров’я «Вікторія»: м.Хмельницький, вул.Соборна, буд. 57, офіс 58, тел. (0382) 70-33-77;

- Хмельницьке обласне відділення благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»: м.Хмельницький, вул.Старокостянтинівське Шосе, 1/1, тел. 038708038,  0673802071;

- Хмельницький обласний центр соціальних служб: м.Хмельницький, вул.Володимирська, 109, тел.  76-55-58;

- КУ «Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради: м.Ізяслав, вул.Шевченка, 10 В,  тел. 2-60-70;

- Кабінет «Довіра» КНП «Ізяславської міської багатопрофільної лікарні» Ізяславської міської ради: м.Ізяслав, вул.Б.Хмельницького, 47;

- Загальнонаціональна «гаряча» лінія з питань ВІЛ/СНІДу, на якій можна отримати психологічну допомогу та підтримку: 0 800 500 451.

За матеріалами КУ «Центр надання соціальних послуг»

Ізяславської міської ради