«СТОП - насильству»!

Дата: 27.11.2023 14:12

25 листопада в Україні розпочалась міжнародна кампанія “16 днів проти насильства” в рамках участі України в щорічному міжнародному заході, покликаному підвищити обізнаність громадян про всі форми насильства, а також методи недопущення і комплексного реагування на будь-які його прояви.

Варто зазначити, що у 2023 році значно збільшилась кількість випадків домашнього насильства. За перше півріччя 2023 року правоохоронці зафіксували на 40 відсотків більше звернень про домашнє насилля, ніж торік. Впродовж восьми місяців поточного року поліція зареєструвала понад 192 тисячі заяв щодо домашнього насильства (протягом 2022 року до поліції надійшло 244 тисячі відповідних заяв).

Переважно в ситуаціях домашнього насильства постраждалими є жінки, втім, кількість звернень від чоловіків в умовах війни помітно збільшилася. Зазвичай це стосується чоловіків похилого віку, щодо яких насильство вчиняють дорослі діти. Втім, також проблеми фіксують в родинах, де жінка з дітьми виїхала за кордон та обмежила спілкування батька з ними. У таких ситуаціях, зокрема, опиняються військові, які воюють на передовій.

Особливо непокоїть експертів ситуація з сексуальним насильством та насильством щодо переселенців. Офісом Генерального прокурора України станом на вересень 2023 року виявлено 235 випадків сексуального насильства, вчиненого російськими військовими. З цієї страшної статистики видно, що воєнні злочини цього характеру залишаються маловідомими та загалом непоміченими.                Спеціалісти припускають, що рівень домашнього насильства і далі буде збільшуватися, особливо після повернення з фронту травмованих українських військових.

Війна однозначно має негативний вплив на суспільство в різних аспектах. Одним з них є безпека в домівках. Психологічна напруга, емоційний тиск, розлука сімей, безробіття тощо погіршує ситуацію з домашнім насильством у країні.

Якщо жінка зазнала насильства в родині, їй насамперед потрібно:

• за можливості убезпечити себе та/або дітей від кривдника;

• звернутися на урядову гарячу лінію 1547 (цілодобово, анонімно, безкоштовно з мобільного) або на національну гарячу лінію із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації: 0800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного);

• зателефонувати до  поліції, безпосередньо під час вчинення насильства, якщо є така можливість, або після того як убезпечили себе та дітей;

• в разі неодноразового вчинення домашнього насильства без вагань звернутися з відповідною заявою до поліції щодо притягнення кривдника до кримінальної відповідальності;

• в разі вчинення насильства фізичного чи сексуального характеру стосовно постраждалої особи чи дитини з урахуванням стану слід викликати також медичну допомогу;

• скористатися своїм правом на представництво інтересів потерпілого адвокатом системи безоплатної вторинної правничої допомоги;

• під час досудового розслідування варто ініціювати перед слідчим питання щодо застосування обмежувальних заходів до кривдника.

Нагадуємо, куди звертатися в Ізяславській територіальній громаді по допомогу у випадку проявів насильства та його реального вчинення:

- відділ поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції ГУ НП в Хмельницькій області (м.Ізяслав, вул.Грушевського,  буд. 24, тел. 102);

- відділення соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради  (м.Ізяслав, вул.Шевченка, 10-В), на базі якого створена та діє Спеціалізована служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства;

- відділ «Служба у справах дітей» Ізяславської міської ради (м.Ізяслав, вул.Шевченка, буд. 10-В).

Нагадуємо про діяльність “гарячих ліній”  з питань вчинення домашнього насильства за номерами:

•     15-47 – (Державна установа «Урядовий контактний центр»), цілодобова та безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. За вказаним телефоном надаються інформаційні, психологічні та юридичні фахові послуги;

• 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та  116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;

• 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів;

• 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді.

• 0 800 213 103 контактний Центр системи безоплатної правової допомоги: консультації професійного юриста щодо процедури розлучення, оформлення аліментів, повернення майна та іншого можна отримати у спеціальних центрах безоплатної правової допомоги.

В Ізяславській територіальній громаді з 25 листопада по 10 грудня 2023 року  також заплановано проведення ряду заходів, спрямованих на підвищення рівня населення з питань вчинення домашнього насильства.

Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» – це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства.

За матеріалами КУ

«Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради