Ізяславська міська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Що таке патронат над дитиною

Дата: 21.06.2023 10:12
Кількість переглядів: 162

Фото без опису

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Дитина, яка перебуває в складних життєвих обставинах - це дитина, яка потрапила в умови, які негативно впливають на її життя, здоров'я і розвиток в зв'язку з інвалідністю, важкою хворобою, безпритульністю, перебуванням в конфлікті з законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, насильством і жорстоким поводженням в сім'ї, ухиленням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, військових дій чи збройних конфліктів і т.п.

Хто такий патронатний вихователь

Патронатний вихователь - повнолітній, який за участю інших членів своєї сім'ї і з їх згоди надає послуги з догляду, виховання і реабілітації дитини в сім'ї.

Не можуть бути патронатними вихователями особи:

 1. Обмежено дієздатні;

 2. Визнані недієздатними;

 3. Позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

 4. особи, які були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

 5. знаходяться на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

 6. зловживають спиртними напоями або наркотичними речовинами;

 7. не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

 8. страждають на хвороби, перелік яких затверджено Міністерством охорони здоров'я;

 9. являються іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

 10. були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;

 11. за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

 12. являються особами без громадянства;

 13. перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 не може бути патронатним вихователем.

У сім'ю патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які являються між собою рідними братами і сестрами, або діти, які виховувалися в одній родині.

Термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.При наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя більш зазначеного терміну, орган опіки та піклування може його продовжити.

Загальний термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.

Порядок створення та діяльності сім'ї патронатного вихователя, устрій, перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя затверджується Кабінетом Міністрів України.

Договір про патронат над дитиною

За договором про патронат над дитиною орган опіки та піклування влаштовує дитину, що знаходиться в складних життєвих обставинах, в сім'ю патронатного вихователя.

Договір про патронат над дитиною укладається в письмовій формі. Договір про патронат над дитиною припиняється у разі прийняття органом опіки та піклування рішення про повернення дитини до її батьків, інших законних представників, усиновлення, встановлення над нею опіки чи піклування, влаштування її на виховання в сім'ю (прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу) або до дитячого закладу, установи охорони здоров'я, навчальний або інший заклад, а також в разі досягнення дитиною повноліття, смерті дитини або патронатного вихователя.

Договір про патронат над дитиною може бути розірваний за згодою сторін або за рішенням органу опіки та піклування, судом в разі невиконання патронатним вихователем своїх обов'язків за договором.

Права дитини, яка влаштовується в сім'ю патронатного вихователя

Для влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя потрібна згода дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.

Влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя здійснюється з письмової згоди її батьків, інших законних представників.У разі якщо мати чи батько дитини являються неповнолітніми, крім їхньої згоди на влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя потрібна згода їхніх батьків.

Влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя здійснюється без згоди батьків, інших законних представників у разі відібрання у них дитини, відсутності відомостей про місце їх перебування, а також при наявності безпосередньої загрози життю або здоров'ю дитини.

На період перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, які вона мала до влаштування в сім'ю патронатного вихователя.

Дитина, влаштована в сім'ю патронатного вихователя, має право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами.

Обов'язки патронатного вихователя

Патронатний вихователь зобов'язаний:

 1. забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

 2. створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

 3. співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини для подолання складних життєвих обставин в межах та у спосіб, визначений органом опіки та піклування;

 4. забезпечити надання або доступ до послуг, передбачених договором про патронат над дитиною;

 5. сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені в праві спілкування з дитиною.

Оплата послуг по здійсненню патронату над дитиною

Оплата послуг патронатного вихователя і виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів в розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Призначення і виплата соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюються органами соціального захисту населення.

Для призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення патронатний вихователь подає до органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, такі документи:

 • заяву про призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення із зазначенням реквізитів особового рахунку, відкритого в банківській установі, чи проведення виплат через державне підприємство поштового зв'язку;

 • копію договору про надання послуг з патронату над дитиною;

 • копію договору про патронат над дитиною або наказу служби у справах дітей у разі невідкладного влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя;

 • рішення районної, районної у мм.Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя;

 • копію акту про факт передачі дитини;

 • копію свідоцтва про народження дитини (при наявності);

 • довідку з місця навчання про розмір стипендії влаштованого в сім'ю патронатного вихователя дитини;

 • копію виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії або медичного висновку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про дитину з інвалідністю, виданої в установленому порядку Міністерством охорони здоров'я.

Розмір соціальної допомоги становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку в місяць. Соціальна допомога виплачується на кожну влаштовану в сім'ю патронатного вихователя дитину.

Розмір грошового забезпечення становить п'ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. У разі, якщо в сім'ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітній або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина і одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно НЕ більш ніж на 50 відсотків.

У разі встановлення законом іншого прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення патронатного вихователя.

Крім того, при влаштуванні дитини в сім'ю патронатного вихователя її батьки не звільняються від обов'язку по утриманню дитини.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь