Відбулись ХІ Річинські читання «Арсен Річинський – життя в ім’я людей та України», присвячені 130-й річниці від дня його народження

Дата: 16.06.2022 17:05

У червні 2022 року виповнюється 130 років від дня народження Арсена Васильовича Річинського – лікаря, просвітянина, церковного та громадського діяча, політвязня комуністичного режиму, православного святого сповідника.

На виконання положень постанови Верховної Ради України №1982-ІХ від 17 грудня 2021 року «Про відзначення пам’ятних дат та ювілеїв у 2022-2023 роках» краєзнавцями Ізяславської міської територіальної громади за підтримки Ізяславської міської ради, Української асоціації релігієзнавців, відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди Національної академії наук України та Кременецького  медичного фахового коледжу імені Арсена Річинського 16 червня п.р. були проведені ХІ Річинські читання «Арсен Річинський – життя в ім’я людей та України», присвячені 130-й річниці від дня його народження.

Читання відбулися  в онлайн форматі на платформі ZOOM.

Участь в читаннях взяли: Мазур Петро Євстахійович, кандидат медичних наук, директор Кременецького медичного фахового коледжу імені Арсена Річинського (м.Кременець Тернопільської області); Шевчук Наталія Михайлівна, керівник Фонду блаженійшого митрополита Мефодія (м.Київ); Саган Олександр Назарович, доктор філософських наук, професор, завідувач відділенням релігієзнавства Інституту філософії Національної академії наук України (м.Київ); Колодний  Анатолій Миколайович, доктор філософських наук, головний науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії Національної академії наук України (м.Київ); Здіорук Сергій Іванович, провідний науковий співробітник відділу гуманітарної політики та розвитку громадянського суспільства Національного Інституту стратегічних досліджень, доктор філософії, доцент, Заслужений діяч науки і техніки України  (м.Київ); Предко Олена Іллівна, доктор філософських наук, професор кафедри релігієзнавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Підгірна Лора, аспірантка Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, письменниця, журналістка, блогерка, громадська активістка (м.Кам’янець-Подільський); Козак Ірина Миколаївна, завідувачка відділом медичної літератури Хмельницької обласної наукової бібліотеки (м.Хмельницький); Заверуха Марина Сергіївна, науковий співробітник комунального закладу «Ізяславський історико-краєзнавчий музей» (м.Ізяслав Хмельницької області); Хмиз Лариса Іванівна, член Національної Спілки краєзнавців України, методист Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва (м.Ізяслав Хмельницької області).

Учасників ХІ Річинських читань «Арсен Річинський життя для людей та України» привітали: заступниця Ізяславського міського голови Леся Божко, заступник Кременецького міського голови Микола Матвіюк, митрофорний протоієрей, благочинний храмів Ізяславського округу Православної Церкви України о.Володимир Ковальчук, онука Арсена Річинського Наталія Сєвєрьянова-Куц.

В якості слухачів читань на заході були присутні: завідувач сектору культури та туризму Ізяславської міської ради Валентин Соловйов, працівники Ізяславської центральної бібліотеки разом із директором закладу Іриною Кальніцькою, директор Ізяславського історико-краєзнавчого музею Людмила Левицька, директор Ізяславського будинку культури Ігор Костюк,  викладачі Кременецького фахового медичного коледжу імені Арсена Річинського, представники закладів загальної середньої освіти Ізяславської територіальної громади, представники відділу культури та туризму управління освіти, культури, молоді та спорту Шумської міської ради Тернопільської області, тощо.

Модератором ХІ Річинських читань виступив директор комунального закладу «Палац Сангушків» Ізяславської міської ради, член Національної Спілки краєзнавців України  Віктор Кучерук.

У ході виступів доповідачі зупинились на питаннях інтерпретації національної ідеї у творчій спадщині Арсена Річинського, його поглядах щодо питання реформування українського православ’я та впливу національних чинників у релігійному житті українства на різних етапах історичного буття української державності. Особливу увагу було звернуто  та значення ідейно-релігійної спадщини А.Річинського та національної ідентичності в умовах війни росії проти України. Окрім цього було заслухано виступи із краєзнавчої тематики щодо значення життя та діяльності лікаря Арсена Річинського та інших лікарів-подвижників на території сучасної Хмельниччини.

За результатами ХІ Річинських читань «Арсен Річинський – життя в імя людей та України» організаторами буде видано збірник матеріалів (в електронному форматі).

Наступні ХІІ Річинські читання планується провести у жовтні 2023 року на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Фото без описуПо завершенню учасниками читань студії міста Ізяслав було покладено квіти до меморіальної дошки Арсену Річинському, розміщеній на приміщенні колишньої земської лікарні, у якій у 1918-1920 роках лікарем працював Арсен Річинський (сьогодні це приміщення хірургічного відділення Ізяславської міської багатопрофільної лікарні).