До міжнародного дня захисту дітей

Дата: 31.05.2022 15:32

Де діти – там нема пітьми,
Там світлим є завжди життя
І молодіє світ дітьми,
Оновлюється в нас буття!

Кожного року у перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Це одне із найстаріших міжнародних свят.

Вважається, що рішення про проведення такого свята було прийнято на сесії Міжнародної демократичної федерації жінок, яка проходила в Парижі у 1949 році. День захисту дітей було ініційовано, переймаючись долею дітей, які залишилися без батьків і даху над головою під час Другої Світової війни. Вже наступного року 1 червня у понад 50 країнах уперше відсвяткували Міжнародний день дітей. Відтоді свято стало масштабнішим і щорічним.

На жаль, історія повторюється… знов війна, діти страждають і травмуються, їх вбивають і ранять, відділяють від батьків, їхні будинки руйнуються, навчання переривається.

Цьогорічне свято – особливе, воно покликане в першу чергу дати можливість нашим діткам повернутися у щасливе дитинство, де немає сирен та тривог, де можна безпечно гуляти з батьками, де їх батьки мають впевненість у наступному дні.

Діти – наше майбутнє і саме заради них кожен військовий, кожен громадянин нашої держави на своєму місці боронить та відстоює нашу країну, де закони - не просто слова, а реальні дії.

Україна була однією із перших держав, що ратифікували Конвенцію ООН про права дитини, яку називають «Світовою конституцією прав дитини» і з цього часу є частиною національного законодавства України.

Конвенція ООН про права дитини – міжнародний правовий документ, що визначає права дітей в державах-учасницях. Конвенція з прав дитини є першим і основним міжнародно-правовим документом обов’язкового характеру, що присвячений широкому спектру прав дитини. В ній записа­но, як уряд кожної країни має дбати про дітей. Цей особливий документ було ратифіковано 191 країною світу.

Отже, основні тези Конвенції про права дитини:

Захисти себе

Конвенція ООН про права дитини – це твої права. Вони знайшли своє відображення у чинному законодавстві України. Ти можеш не думати про них. Ти можеш не використовувати їх щодня. Втім, ти маєш знати, що вони існують і вони не­від’ємні від інших прав, гарантованих тобі державою.

Закони різних країни різні. Йдеться зокрема про цифру повноліття і про вік, з якого підліток несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин: в одних країнах - це 7 років, в інших – 12, в Україні – 14-16 років. Але ти повинен знати, що є права, які не можна змінити. Наприклад, право на турботу і піклу­вання. Також незмінним є, твердження про те, що всі діти мають рівні права. Держава може бути більш чи менш демократичною, але змінити ці права вона не може. Вони – твої.

Читай – дізнаєшся

Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті. У них ти знайдеш 40 прав, які має дитина. Нижче наведені тільки ті статті Конвенції, які стосуються твоїх прав. Всі права можуть бути класифіковані за певними принципами.

Спробуймо класифікувати права:

Всі діти мають право на життя

Всі діти мають право на піклування і турботу

Всі діти рівні у своїх правах

Права «піклуйтеся про мене»

Ти маєш право на достатнє та здорове харчування

Ти маєш право на освіту

Ти маєш право на медичну допомогу

Ти маєш право на розваги

Права «не знущайтеся наді мною»

Ти маєш право на захист від економічної експлуатації та примусової праці

Ти маєш право на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для твого здоров’я

Ти маєш право не бути жертвою війни

Ти маєш право на захист від сексуальної експлуатації

Права  «я маю власну думку»

Ти маєш право виражати свої погляди

Ти маєш право сповідувати свою власну релігію

Ти маєш право об’єднуватися з іншими

Ти маєш право на інформацію

Права «спеціальних потреб»: життя деяких дітей є важчим, ніж у їхніх однолітків. Тому такі діти потребують спеціальної уваги і піклування:

діти-інваліди

діти, позбавлені батьківського піклування

діти-біженці

діти у конфлікті із законом

Преамбула (вступ до Конвенції)

Преамбула Конвенції ООН про права дитини містить таку важливу інформацію, як:

• діти мають право на особливе піклування та допомогу;

• сім’я несе відповідальність за повний та гармонійний розвиток дитини;

• дитина потребує спеціальної охорони, піклування і захисту як до, так і після народження;

• діти, які живуть у виключно тяжких умовах, потребують особливої уваги;

• важливість традицій і культурних цінностей суспільства, в якому зростає дитина;

• важливість міжнародного співробітництва для поліпшення умов життя дітей в кожній країні.

Відділ «Служба у справах дітей» Ізяславської міської ради