Ізяславська міська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Десикація сільськогосподарських культур – основні вимоги

Дата: 25.08.2021 15:41
Кількість переглядів: 604

Фото без опису

Підходить до завершення збирання зернових культур, на полях ще є посіви різніх сільськогосподарських культур таких як кукурудза,  соя, соняшник  та інші. Для досягнення високого врожаю цих культур, товаровиробниками докладено чимало сил, коштів, часу щоб зібрати його без втрат, окремі можуть застосовувати обробіток цих посівів десикантами ( в тому числі із застосуванням авіації) як спосіб покращення придатності посівів до збиральних робіт.

    З необхідністю проведення десикації виникає занепокоєння, адже роботи проводяться в основному за допомогою авіації. Переважна більшість орендованих  земель  розташовані поряд   з населеними пунктами  та землями призначеними для ведення особистого селянського господарства.

       Враховуючи важливість зазначеного питання та поважаючи право громадян на безпечні та комфортні умови проживання і господарювання, Головне Управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області привертає увагу суб’єктів господарювання на необхідність суворого дотримання вимог законодавства у сфері поводження з пестицидами під час проведення десикації посівів, адже порушення цих вимог може спричинити тяжкі наслідки: погіршення стану здоровя громадян, тварин, а також знищення корисних комах, пошкодження та знищення прилеглих угідь, які належать іншим господарникам, тощо.

     Вкотре нагадуємо, що для десикації посівів необхідно використовувати пестициди відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», а також Додатку до Переліку.

   Потрібно дотримуватись вимог Державних санітарних правил транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві ДСП 8.8.1.2.001-98, інших нормативно-правових актів в сфері захисту рослин.

Основні  вимоги при проведенні десикації сільськогосподарських  культур:

       -до робіт з пестицидами, в тому числі й з десикантами, допускаються лише особи, які   мають допуск до роботи з пестицидами, забороняється допуск сторонніх осіб до місць застосування пестицидів;

     - до початку роботи всі машини , механізми і апаратура  повинні бути відремонтовані, перевірені на герметичність комунікацій і фільтруючих пристроїв шляхом заповнення  водою  та інертними речовинами, а також відрегульовані на необхідні норми витрати;

   -на полях, де проводиться десикація, обов’язково повинні встановлюватись  попереджувальні знаки, власники та орендарі земельних угідь  зобов’язані своєчасно сповіщати населення і власників пасік про місце, терміни і методи застосування десиканта ;

    -при застосуванні десикантів необхідно обов’язково враховувати час проведення робіт ранкові – до 10 годин та вечірні з 18 години, швидкість та пориви вітру до 3-4 м/с, щоб не допустити зносу шлейфу від обприскування на прилеглі території. Відповідальність за дотримання метеорологічних умов несе керівник робіт, яки й забезпечує використання об’єктивних методів вимірювання температури і швидкості руху повітря. Обприскування сільськогосподарських культур біля населених пунктів слід проводити при напрямку вітру протилежному  населеним пунктам;

    -санітарно-захисна зона при роботі з десикантами повинна бути не менше 300 метрів при наземному обприскуванні, а при авіаційному- 1000 метрів. Забороняється також авіаобприскування рослин в радіусі менше 1 км  від населених пунктів і тваринницьких ферм, в радіусі менше 2 км від водоймищ рибогосподарського використання. Необхідно дотримуватись безпечної відстані від сусідніх культур, прилеглих до поля приватних земельних ділянок, лісосмуг тощо, на які може потрапити десикант внаслідок знесення повітряним потоком;

      У разі використання авіації для проведення десикації додатково враховують вимоги Державних санітарних правил «Авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України», інших нормативів:

    -проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Хмельницькій області. Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника  виконання авіаційних робіт та власника повітряних суден;

     -за три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи згідно з вимогами ДСП 382-96 .

    -при застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно  суворо витримувати визначені ДСП санітарно-захисні зони від ділянок авіа хімічних обробок  до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких приміщень, джерел водопостачання, тощо).

       В разі неможливості дотримання усіх санітарних вимог щодо застосування авіації під час проведення десикації посівів, що може завдати шкоди населенню, навколишнім посівам насадженням, водоймам тощо, рекомендуємо використовувати наземну техніку для обробки посівів.

      Аграріям та землевласникам  необхідно звернути увагу на недопущення  загибелі та ураження бджіл під час проведення десикації, а саме:

  • Не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблених площ  письмовим повідомленням через місцеві ЗМІ  та об’яви у громадських місцях, в яких повідомити  точну дату обробки, територію і культуру, що буде оброблятися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату, форми і методи  його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Слід уникати польотів авіації, що заправлені хімікатами, над населеними пунктами.

 Наразі до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області надходять звернення громадян в яких основні питання стосуються недотримання санітарно-захисної зони до житлових забудов при обробітку земельних ділянок орендарями, одноосібниками та приватними особами; обробітку полів хімічними речовинами без попередження мешканців населеного пункту; застосування хімічних речовин у денні години; погіршення самопочуття мешканців у зв’язку з проведенням хімічних обробок; відсутності попереджувальних знаків; порушення при обробітку полів авіаційним методом. Значна частина звернень стосується недотримання добросусідських відносин між сусідами межуючих земельних ділянок при обробці хімічними препаратами власних городів чи паїв.

Усі звернення, в межах  повноважень, розглядаються  спеціалістами Держпродспоживслужби області, надаються роз’яснення та рекомендації щодо дотримання вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів під час обробітку сільськогосподарських  культур.

    Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», порушення законодавства  у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

    Контактна інформація щодо роботи державних  фітосанітарних інспекторів управління фітосанітарної безпеки розміщена на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь