На Ізяславщині відзначили День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Дата: 14.05.2021 13:50

Сьогодні, 14 травня, в Україні вперше офіційно відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Так наша держава приєднується до європейської спільноти націй, які формують пантеон Праведників народів світу та інших рятівників під час Голокосту.

За даними ізраїльського Меморіального інституту Голокосту і героїзму «Яд Вашем» Україна займає четверте місце в світі за кількістю осіб, які допомагали євреям у часи Другої світової війни.

У ті роки гітлерівська Німеччина відповідно до нацистської расової теорії намагалася повністю винищити єврейський народ, у тому числі на окупованій території України.

Під час Голокосту Україна втратила 1,5 мільйона євреїв — це чверть від знищених 6 мільйонів євреїв Європи. Рятівниками євреїв були українці, поляки, росіяни, білоруси, кримські татари, вірмени, греки, німці, представники різних релігійних конфесій. Ці люди виявляли людяність попри те, що за надання допомоги євреям смертна кара загрожувала не тільки самим рятівникам, але й їхнім дітям, членам їх родин.

Доказами того, що українці вчиняли справжній подвиг, адже ризикували власним життям, зберігаються, зокрема, у львівському архіві – понад 40 кримінальних справ німецького суду проти українців і поляків, які намагались надати допомогу євреям. Перші справи були за 1941 – 1942 роки, вони деталізовані, об’ємні, мають сотні сторінок описів, а справи, які були порушені перед звільненням Львова від нацистів, мають лише кілька друкованих аркушів.

Останні справи датуються весною 1944 року. У них мова йде про знищення українців, які переховували євреїв протягом кількох років.

У 2020 році 2659 українців отримали звання Праведників народів світу. Цим званням Ізраїль відзначає не євреїв, які з ризиком для життя рятували євреїв від знищення нацистами.

Серед імен Праведників народів світу є і дванадцять ізяславчан: Финкель (Якубовськая) Марія, Кроповенський Михайло, Свешникова Євгенія, Корнелюк Іван, Корнелюк Ганна, Корнелюк Георгій, Радаєва (Корнелюк) Галина, Моісеєв Іван, Зубрицька Наталія, Демус Броніслава, Никитенко (Демус) Галина, Соловйова Домнікія.

В період із 10 по 14 травня п.р. на сайті Ізяславської міськох ради та на офіційній сторінці міської ради у соціальній мережі «Фейсбук» було проведено культорологічний проєкт "Марафон історій. УКРАЇНЦІ РЯТІВНИКИ". В ході його реалізації було опубліковано пять історій про наших земляків, які рятували євреїв під час Другої світової війни в місті Ізяслав.

14 травня у місті Ізяслав з ініціативи Ізяславського міського голови біля колишнього приміщення новозаславської синагоги (сучасна вулиця Незалежності, 8) було висаджено 12 садженців туй. Біля кожного дерева було встановлено табличку із написом: «Це дерево посаджено в память ПРАВЕДНИКА НАРОДІВ СВІТУ». До цієї справи долучились працівники Ізяславської міської ради, КП «Комуненерго», жителі міста.

14.05.2021 р.

Відділ організаційно-кадрової роботи виконавчого апарату міської ради