Праведники народів світу з Ізяславищини (історія п'ята)

Дата: 14.05.2021 07:49

14 травня – День памяті українців, які рятували євреїв під час ІІ світової війни

Праведники народів світу з Ізяславищини

Корнелюк Іван

Корнелюк Ганна

Корнелюк Георгій

Радаева (Корнелюк) Галина

Дата визнання

28/03/1995

Церемонія організована дипломатичним представництвом Держави Ізраїль

Київ, Україна

Увічнення

Стіна пошани

Церемонія в Яд Вашем

Ні

Номер справи

M.31.2/6340

Ганна і Іван Корнелюк жили в місті Ізяслав разом зі своїми дітьми Георгієм (1924 р.н.) і Галиною (1928 р.н.).

Під час війни між Німеччиною і Радянським Союзом Іван працював на залізничній станції. Саме там 6 липня 1941-го року він познайомився з Оленою Гейдельберг (у заміжжі Лейкіна) і її дворічним сином Володимиром. Оскільки Олена була у шлюбі за радянським офіцером, їй було наказано евакуюватися на схід, проте на той час, коли вона дісталася до станції, до міста вже увійшли німецькі частини.

Івану стало жаль Олену і її сина, і він запросив їх у свій дім. Через декілька днів, побачивши, як німці відносяться до євреїв, він був вимушений почати ховати Олену і Володимира - то на горищі, то в підвалі.

Після каральної акції, що сталася 25 серпня того ж року, до Івана Корнелюка звернувся Максим Бондаренко, його сусід, з проханням сховати у будинку його наречену Фріду Свердлик, яку добре знала вся округа. Упродовж декількох тижнів Свердлик ховалася у будинку Корнелюка разом зі своїм сином Жорою.

В цей час Жору хрестили, і Ганна Корнелюк стала його хресною матір'ю. У кінці 1941-го року Фріда Свердлик і її чоловік-українець покинули Ізяслав і поїхали в далеке село. Гейдельберг і її син пробули у будинку Корнелюків до самого закінчення окупації. У 1943-му році Георгій пішов в партизани.

Впродовж півроку про нього нічого не було чутно, поки одного разу він не прийшов додому тільки для того, щоб повідомити сім'ю, що незабаром в районі Ізяслава почнуться бої, і їм треба йти. У ту ж ніч сім'я Корнелюков і їх підопічні втекли з Ізяслава.

Повернувшись додому після звільнення, вони виявили, що будинок Гейдельбергов зруйнований. Так вийшло, що Олена і її син ще декілька місяців прожили в сім'ї Корнелюків. Врятовані підтримували теплі стосунки з рятівниками навіть після своєї імміграції в Ізраїль в 1990-х рр.

28 березня 1995 року Яд Вашем удостоїв Івана і Ганну Корнелюків і їх дітей Георгія та Ганну почесним званням "Праведник народів світу".

14.05.2021 р.

За матеріалами сайту Яд-Вашем https://righteous.yadvashem.org/