Праведники народів світу з Ізяславищини (історія третя)

Дата: 12.05.2021 08:03

14 травня – День памяті українців, які рятували євреїв під час ІІ світової війни

Моісеєв Іван

Зубрицка Наталія

Дата визнання

23/12/1987

Церемонія організована дипломатичним представництвом Держави Ізраїль

Київ, Україна

Увічнення

Стіна пошани

Церемонія в Яд Вашем

Ні

Номер справи

M.31.2/3766

Іван Моісеєв працював лікарем в лікарні міста Ізяслав. Його цивільна дружина Наталія Зубрицка працювала там же акушеркою.

У січні 1943-го року в лікарню потрапила вагітна жінка. Вона була не з цих місць і представилася Чеславою Холовко. Наступного дня жінка народила дівчинку, яку назвала Мусинкой, і працівники лікарні звернули увагу, що ніхто не прийшов її відвідати. Тоді доктор Моісеєв підійшов до жінки і сказав, що вона може залишатися в його відділенні стільки, скільки вона захоче.

І дійсно, жінка залишалася в лікарні півроку - спочатку як пацієнтка, а потім в якості асистентки Наталії Зубрицкої. Іван з Наталією часто запрошували Чеславу до себе додому. Там вона дізналася, що вони пов'язані з радянськими партизанами, допомагають їм з медичним обслуговуванням і ліками і оперують поранених.

Чеслава, яку насправді звали Галия Бирнбаум, розповіла Івану та Галині, що її чоловік лікар Мордехай Бирнбаум, був вбитий нацистами під час караьної акції в селищі Мізоч 13 жовтня 1942 року,  їй вдалося втекти. Того ж дня її родичі загинули в містечку Здолбунов. Іван з Наталією відповіли, що анітрохи не здивовані, і з самого початку підозрювали, що їх пацієнтка - єврейка, а також розповіли, що вони ховають у своєму домі єврейську сім'ю.

Через деякий час доктора Моісеєва заарештували за його зв'язок з партизанами, і засудили до розстрілу. Проте в справу втрутився німецький офіцер, якому лікар у минулому надав допомогу, і Іван був звільнений.

Після війни Галия Бирнбаум вийшла заміж за Нахума Копита, що також пережив Холокост (Шоа), і разом вони репатріювалися в Ізраїль.

23 грудня 1987 року Яд Вашем удостоїв Івана Моісеєва і Наталію Зубрицку  почесним званням "Праведник народів світу".

13.05.2021 р.

За матеріалами сайту Яд-Вашем https://righteous.yadvashem.org/