Всесвітній тиждень імунізації: вакцинація рятує життя
Щороку з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я в усьому світі проводиться Всесвітній тиждень імунізації. У 2025 році цей важливий інформаційно-профілактичний захід триватиме з 24 по 30 квітня. У цей же період, з 27 квітня по 04 травня, відзначається і Європейський тиждень імунізації, що лише підкреслює актуальність теми.
Метою таких тижнів є нагадати суспільству: імунопрофілактика — це не лише особистий захист, а й турбота про здоров’я всієї спільноти. На жаль, охоплення щепленнями в Україні, як серед дітей, так і серед дорослих, в останні роки суттєво знизилося. Це створює небезпечний прошарок людей, які залишаються вразливими до інфекцій, давно керованих за допомогою вакцин.
З метою запобігання епідеміологічним ускладненням в Україні затверджено Стратегію розвитку імунопрофілактики до 2030 року, а також розроблено і впроваджено регіональні плани національної програми з імунізації населення. У минулі роки держава вже проводила масштабні наздоганяючі кампанії щеплення проти кору, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюка — і вони довели свою ефективність.
Сьогодні українські фахівці разом із міжнародними партнерами працюють над оновленням Національного календаря щеплень. Серед запланованих змін — пріоритетне використання ІПВ (інактивованої поліомієлітної вакцини) замість ОПВ (оральної поліомієлітної вакцини), а також включення щеплень для дівчаток проти цитомегаловірусу, що має значення для зниження ризиків майбутніх ускладнень та захворювань.
У межах Тижня імунізації по всій країні проводяться інформаційні кампанії у ЗМІ, освітні заходи для школярів, консультації та роз’яснення щодо важливості вакцинації. Мета — підвищити обізнаність населення і нагадати: щоб зупинити поширення інфекцій, необхідно мати колективний імунітет — тобто щеплення мають отримати щонайменше 95% населення.
Сьогодні, в умовах воєнного стану, коли епідеміологічні ризики лише зростають, імунопрофілактика набуває ще більшого значення. Вакцини — один із найдешевших і найефективніших способів зберегти здоров’я. Вони коштують чимало, але держава продовжує забезпечувати щеплення безкоштовно — за рахунок державного бюджету.
Все більше свідомих батьків окрім обов’язкових, роблять і рекомендовані щеплення — проти пневмококової інфекції, ротавірусу, грипу, вітряної віспи, гепатиту А. Це — мудре рішення, яке дозволяє вберегти дітей від важких ускладнень.
Перед кожним щепленням обов’язковим є медичний огляд, аби уникнути ускладнень. Якщо є протипоказання, вакцинація відкладається до повного одужання.
Тож не баріться. Перевірте, чи не протермінували ви або ваші рідні, особливо діти, планові щеплення. Зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра. Пам’ятайте: здоров’я — у ваших руках. А щеплення — це надійний щит для вас і ваших близьких.
Будьте здорові!
Ізяславське відділення
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України»