З квітня в Україні починається “сезон тиші”
З 1 квітня розпочинається щорічний "сезон тиші", який триватиме до 15 червня. Це особливий період у природоохоронному календарі, коли необхідно максимально обмежити фактори, що можуть турбувати диких тварин під час їхнього масового розмноження.
“Сезон тиші” встановлений в Законі України “Про Тваринний світ” у 2016 році, коли людська діяльність має мінімізувати вплив на природу. У цей час, з 1 квітня до 15 червня, створюються умови для спокійного розмноження тварин, забезпечення піклування про їхнє потомство та збереження природних екосистем.
Чому це важливо?
“Сезон тиші” — це не просто вимога закону, це етична відповідальність перед природою. Він має вирішальне значення для збереження популяцій тварин, птахів і водних мешканців, зокрема тих, що занесені до Червоної книги України. Піклування про гармонійне співіснування людства та дикої природи залежить від нашої свідомості та поваги до їхніх потреб.
Що заборонено у “сезон тиші”?
-
Рубка дерев у мисливських угіддях та заповідних територіях.
-
Гучний транспорт (квадроцикли, баггі, авто) у природних зонах.
-
Гучні заходи: фестивалі, концерти, вибухові роботи.
-
Моторні човни, які можуть турбувати рибу під час нересту.
-
Промислове рибальство з використанням технічних засобів.
Штрафи за порушення:
-
Громадяни: від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів.
-
Посадовці: від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів.
Як не зашкодити природі у “сезон тиші”
Поводьтеся тихо.
У період масового розмноження диких тварин, згідно зі статтею 39 Закону, заборонено будь-які дії, що створюють шум, зокрема:
-
стрільба;
-
вибухові роботи;
-
санітарні вирубки;
-
використання моторних човнів;
-
проведення змагань на транспорті.
Спостерігайте за природою, фотографуйте її, вивчайте нове, але у максимальній тиші. Відмовтеся від автомобіля та гучної музики – це створює стрес для тварин.
Розводьте багаття лише у відведених для цього місцях.
Відкритий вогонь спричиняє трав’яні та лісові пожежі, наголошують природозахисники.
Ходіть стежками й не заходьте далеко в ліс.
Уникайте захаращених ділянок лісу – там є чимало гнізд, зокрема птахів, які будують їх на землі.
Не чіпайте тварин і особливо – дитинчат.
“Навіть якщо вам здається, що малеча загубилась або випала з гнізда – облиште її. У більшості випадків батьки тварини поруч. Якщо ви побачили дитинча хижака, наприклад, ведмедя або вовка, негайно повертайте назад”, – кажуть фахівці.
Залишайте первоцвіти та інші квіти у дикій природі.
Чимало первоцвітів та інших весняних рослин дикої природи включені до Червоної книги України, зокрема підсніжники, черемша, лілія лісова та всі види орхідей.
Будьте обережні з риболовлею.
У “сезон тиші” дозволяється ловити рибу лише з берега – однією вудкою або спінінгом. Заборонено риболовлю на нерестовищах, підводне полювання, пересування човнами, гідротехнічні роботи в річках та спортивні рибальські змагання.
Війна та сезон тиші
На жаль, в умовах воєнних дій на території України дотримання екологічних норм суттєво ускладнене.
Однак мирне населення може зробити свій внесок, дотримуючись простих правил поведінки в природі: уникати зайвого шуму, не руйнувати природне середовище, не турбувати диких тварин і птахів
Захистити їх від зайвого турбування – наш спільний обов’язок.