20 листопада - День спільних дій в інтересах дітей
Традиційно 20 листопада в Україні відзначається День спільних дій в інтересах дітей!
20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Декларацію прав дитини, яка визначила основні життєві потреби дитини: право на національність та ім’я, на освіту, на заборону дитячої праці, на відпочинок та розвиток.
Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року була прийнята та відкрита для підписання, ратифікації та приєднання Конвенція ООН про права дитини – міжнародний документ, який вперше в історії людства визначив повний спектр прав дитини та правові стандарти у сфері захисту прав дитини. У Конвенції викладено, які дії та як саме повинна здійснювати держава для забезпечення дотримання прав юних громадян. Конвенція базується на чотирьох основних принципах:
• першочерговість інтересів дитини;
• забезпечення повноцінного життя та розвитку;
• залучення до громадського життя;
• відсутність дискримінації.
Конвенцію підписали 195 країн світу. Чинності в Україні вона набула з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства. Відповідно до цього міжнародного документа, на території Ізяславської міської ради реалізується ряд заходів, що мають на меті покращення становища дитячого населення, зокрема, забезпечення права кожної дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, на сімейне виховання, а також зменшення числа дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Станом на 01.11.2024 на обліку служби у справах дітей Ізяславської міської ради перебуває 50 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Сімейними формами виховання охоплено 45 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 86 % від загальної кількості вищезазначеної категорії дітей. З них :
38 - під опікою, піклуванням громадян;
1 – тимчасово влаштована;
4 – у прийомні сім’ї;
2 – триває процес усиновлення.
На території Ізяславської міської ради проживає 16 усиновлених дітей. З початку року до служби у справах дітей Ізяславської міської ради звернулося 13 громадян з питань усиновлення дітей. Надано 2 висновки про можливість бути усиновлювачами та 3 висновки про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
У 2024 році під опіку, піклування влаштовано 2 дітей, позбавлених батьківського піклування.
У ІІІ кварталі 2024 року створено 2 прийомні сім`ї, в які влаштовано 4 статусних дітей (2 з яких чекають повернення із-за кордону).
Хотілося б нагадати всім дорослим людям, що захист прав дитини є нашим спільним завданням. Ми повинні розуміти, що діти - це не маленькі дорослі із маленькими правами, а що вони повноправні члени суспільства, які мають, окрім багатьох прав дорослих і свої особливі права - право на гру, на спілкування з однолітками, на сімейне виховання. Питання виховання та захисту підростаючого покоління завжди є й будуть актуальними, адже саме діти є гарантами самозбереження, здоров’я і розвитку нації.
Від ставлення до дітей, розуміння їхніх потреб, інтересів, проблем та стану охорони дитинства залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства в цілому. Як доведено, якість дитячих років визначає якість усього подальшого свідомого життя людини. Для всебічного розвитку особистості діти повинні зростати в атмосфері щастя, турботи, любові та розуміння, щоб в подальшому створити щасливе суспільство без жорстокості й приниження. Та, на жаль, проблем, пов’язаних із захистом дитячих прав, безліч. В умовах економічної кризи, безробіття, збільшується кількість сімей, в яких батьки зловживають алкоголем, забуваючи про виконання своїх батьківських обов’язків. Найбільш вразлива категорія дітей - це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.
Особливого захисту держави потребують діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, в зв'язку з їх проживанням у сім'ї, де батьки ухиляються від виконання своїх обов'язків з виховання, а саме: коли вони без поважних причин не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає або може вплинути на її фізичний розвиток, не створюють умов для отримання нею освіти. Саме діти у складних життєвих обставинах часто набувають статусу дітей, позбавлених батьківського піклування. Хочеться нагадати Вам саме в Міжнародний день спільних дій в інтересах дітей, що ми, дорослі люди, і повинні будувати правову державу для своїх дітей з дотриманням їх законних прав та інтересів. І в результаті створення такої держави, наші діти матимуть правовий захист та впевненість в своєму поки що малому житті.
Батьківського піклування ми часом не помічаємо так само, як не помічаємо повітря, яким дихаємо. Крім господарських турбот, батьки піклуються й про здоров’я синів і дочок, їхню освіту, розваги. Життя деяких дітей є важчим, ніж у їх ровесників. Тому вони потребують спеціальної уваги та піклування – це діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, а також діти, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Нехай наші діти якомога довше залишаються дітьми – безтурботними, веселими, радісними! Нехай небо завжди буде мирним, а кожен новий день добрим і цікавим. Батькам побажаємо терпіння, доброти і ніжності. Не забувайте, що саме Ви відповідаєте за щасливе і безпечне їхнє дитинство.Тож, нехай дитячі посмішки висвітлюють планету, а кожен із маленьких мешканців нашої землі, нашої громади буде здоровим і щасливим!
У Всесвітній день дитини ми вітаємо всіх наших дітей! Вітаємо всіх, хто своєю працею і своєю наполегливістю зміцнює благополуччя підростаючого покоління, сприяє розвитку здорових стосунків і взаєморозуміння в цьому юному середовищі!
Дуже важливо, щоб всі розуміли, що чужих дітей не буває. Хотілося б, щоб кожна дитина зростала в щасливій родині, де її люблять та створюють умови для її розвитку та самореалізації. Щиро дякуємо усім опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, які вкладають частинку душі у розвиток дітей, хто присвятив своє життя вихованню молодого покоління, і щоденно піклуються про дітей, що залишилися без батьківського піклування та найбільше потребують нашої уваги, тепла і любові.
З повагою, служба у справах дітей Ізяславської міської ради