Українська мова - це мова Перемоги
Сьогодні, 27 жовтня - День української писемності та мови! Цього року ми вперше відзначаємо День вшанування українського слова, в усій його красі та милозвучності, розмаїтті та влучності, в нову дату.
Народна мудрість стверджує: скільки знаєш мов, стільки разів ти людина. Проте без рідної мови жодна людина не здатна повноцінно почувати себе частиною власного народу, його історії та культури.
Українська мова - це одне з найцінніших надбань, яке створили й залишили нам наші предки. Це мова єднання та незламності, мова вільних людей, душа нашої нації та наш генетичний код. Це могутня зброя українського народу в боротьбі за незалежність і перемогу.
Століттями росія намагалася знищити разом з мовою наше культурне національне обличчя, русифікувати українців, спотворити факти нашої історії. Руйнуючи культурну спадщину. Ворог і нині на окупованих територіях забороняє навчання державною мовою, вилучає книги, фізично розправляється з усіма, хто живе з Україною в серці. Але йому не вдасться нас зламати. Сила мови, сила культури і незламність українського народу не залишать російському агресору жодних шансів.
СЛАВА УКРАЇНІ!- гордо лунає у всьому світі!
ГЕРОЯМ СЛАВА!- відгукується словами незламних...
Кожен з нас, говорячи українською, наближає нашу довгоочікувану Перемогу над цинічним та підлим російським агресором!
А тепер пропонуємо ознайомитись кількома цікавими фактами про «солов’їну»:
-
Українська – друга мова за мелодійністю у світі (перша – італійська).
-
Найбільш спорідненими з українською є білоруська (82% збігів), польська (70%) та чеська (68%).
-
Українську мову намагалися заборонити чимало разів — найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила чотири століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.
-
Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
-
Українська мова відрізняється від споріднених слов'янських мов тим, що в ній є сьомий кличний відмінок.
-
Найбільше перекладений літературний твір — «Заповіт» Тараса Шевченка: 147 мовами народів світу.
-
Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» — назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками. Спробуйте вимовити.
-
Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
-
Перший український "Буквар" видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
-
Однією з «родзинок» української є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» — «вороженьки», яку вжито в Державному Гімні України: "…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці".
-
Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п», на неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» — найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, здебільшого прийшли в українську мову з інших мов.
-
У 1933 році з українського правопису вилучили букву "ґ" з ідеологічних міркувань. Комуністи вважали, що українці за допомогою цієї літери намагаються наблизитися до західного стилю мови і віддаляються від російської мови. Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути "ґ" в абетку. Букву повернули в алфавіт в 1990 році.
-
У "Короткому словнику синонімів української мови", де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово "бити" — аж 45!
-
На думку вчених, виразні протоукраїнські особливості лексики сформувалися ще до 11-12 століть. На стінах Софійського собору можна прочитати графіті (написи) староукраїнською мовою. Наприклад, у фразі «Господи помози рабу своєму Павлови» ім’я завершується у типово українському давальному відмінку.
Слава українському народу - творцеві і носію ВЕЛИЧНОЇ МОВИ!