Праведники народів світу з Ізяславищини (історія друга)
14 травня – День пам’яті українців, які рятували євреїв під час ІІ світової війни
Демус Броніслава
Никитенко (Демус) Галина
Дата визнання |
03/05/2001 |
Церемонія організована дипломатичним представництвом Держави Ізраїль |
Київ, Україна |
Увічнення |
Стіна пошани |
Церемонія в Яд Вашем |
Ні |
Номер справи |
M.31.2/9283 |
Броніслава Демус мешкала в містечку Ізяслав. До війни вона була депутатом міськради - люди знали про її нбайдужість до проблем інших, готовності допомогти.
Після окупації Ізяслава німецькими військами, 5 липня 1941 року, Броніслава залишилася вірна собі і продовжувала допомагати усім, хто до неї звертався. У січні 1943-го року, коли почалося знищення останніх, з таких, що залишалися в містечку євреїв, до неї у будинок прийшов єврейський підліток, Семен Шидер.
Семен був другом сина Броніслави Едуарда, який у той час був на фронті. Бронислава сховала юнака на горищі хліва, прикривши його сіном. Через два дні до нього приєдналися Роза Зигельбойм і Яша Клепак, знайомі Семена по гетто.
Оскільки місця для трьох на горищі бракувало, Броніслава запропонувала їм перебратися в маленьку каплицю на покинутому польському кладовищі, яке знаходилося неподалік. Вночі біженці перебралися в каплицю. Раз на день 13-річна Галина, дочка Броніслави носила їм туди їсти, хоча самі з матір'ю самі існували надголодь.
Після того, як Семен і його товариші стали ховатися на кладовищі, у будинку у Броніславы оселилася Соня Виноградова, єврейка, яка до цього ховалася у родичів свого російського чоловіка. Навесні 1943-го року до Семена і його товаришів приєдналися ще два єврейські хлопчики, Лазар Вительмахер і Арон Коренблит.
Вони залишалися в каплиці до квітня 1943 року, а потім вирішили відправитися на пошуки радянських партизан. По дорозі вони розділилися на дві групи, і через декілька днів Семену, Розі і Яші пощастило влитися в партизанський загін імені Хрущова. Лазар Вительмахер і Арон Коренблит загинули в дорозі. Пізніше, під час бою загинули Роза Зигельбойм і Яша Клепак.
У березні 1944-го року Червона Армія звільнила Ізяслав і околиці. Семен Шидер повернувся в рідне місто і знову був прийнятий Броніславою Демус, яка допомогла йому встати на ноги. До самої смерті рятівниці в 1971 році він підтримував з нею тісний зв'язок і відносився до неї як до рідної матері.
03 травня 2001 року Яд Вашем вшанувало Броніславу Демус та її дочку Галину почесним звання «Праведник народів світу».
11.05.2021 р.
За матеріалами сайту Яд-Вашем https://righteous.yadvashem.org/