БЮДЖЕТ ГРОМАДИ - 2025
В Ізяславській міській територіальній громаді триває розгляд проєкту бюджету на 2025 рік. Публічне представлення проєкту бюджету відбулося 19 грудня на засіданні виконкому міської ради.
Проєкт бюджету на 2025 рік та його прогноз на 2026-2027 роки представив начальник фінансового управління міської ради Сергій ЖУРАВЕЛЬ.
До цього проведено значну роботу працівниками фінансового управління міської ради спільно з головними розпорядниками коштів місцевого бюджету щодо формування збалансованого та оптимального проєкту бюджету.
Проєкт бюджету громади пройшов детальне опрацювання постійними комісіями за участю депутатів міської ради та погодження виконавчим комітетом міської ради.
Формування проєкту місцевого бюджету на 2025 рік проходить в умовах воєнного стану, нестабільної макроекономічної ситуації у зв’язку з триваючою агресією російської федерації проти України. Військові дії, що тривають третій рік поспіль, вкрай негативно впливають на всі сфери суспільного життя, зумовлюють нові виклики, породжують непередбачувані проблеми в соціальному, макроекономічному та фінансовому середовищах, зокрема у сферах фіскального та бюджетного спрямування.
Показники дохідної частини місцевого бюджету на 2025 рік розраховано на основі чинних норм Бюджетного та Податкового кодексів України, з урахуванням прийнятих законодавчих змін.
При плануванні дохідної частини бюджету враховано:
- норматив зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів в розмірі 64,0% (без врахування податку на доходи фізичних осіб від грошового забезпечення військовослужбовців);
- зарахування 37 відсотків рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування;
- зарахування 5 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (природного газу);
- спрямування 13,44 відсотка акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до загального фонду бюджету;
- застосування ставок місцевих податків і зборів затверджених рішенням сесії міської ради від 14.07.2021 року з врахуванням внесених змін в 2022-2024 роках, а саме щодо ставок за земельні ділянки та ставок за нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- фактичне виконання надходжень до бюджету міської територіальної громади за 2022-2023 роки, 10 місяців 2024 року та очікуване виконання до кінця року.
Обсяг доходів місцевого бюджету на 2025 рік прогнозується в сумі 283310,3 тис. грн., в тому числі: загального фонду – 270077,6 тис. грн., з них власні доходи – 195562,2 тис.грн., міжбюджетні трансферти – 74515,4 тис.грн., спеціального фонду – 13232,7 тис. грн.
Обсяг трансфертів, які надаються з державного бюджету для бюджету громади на 2025 рік становить 27,6% надходжень загального фонду.
Надходження власних доходів загального фонду прогнозуються в сумі 195562,2 тис. грн. та в порівнянні до очікуваних показників 2024 року ріст складає 1740,4 тис. грн., або 0,9% .
У структурі власних доходів міського бюджету найбільшу питому вагу займають надходження податку на доходи фізичних осіб – 58,6%, надходження єдиного податку – 17,9%, податку на майно (плата за землю, податок на нерухоме майно, туристичний збір) – 14,5%.
Загальний обсяг видатків місцевого бюджету визначено в сумі 283 310,3 тис. грн., з них обсяг видатків загального фонду – 266 573,6 тис. грн., спеціального фонду – 16 736,7 тис.грн.
Оборотний залишок бюджетних коштів - 300,0 тис. грн., резервний фонд -979,4 тис. грн.
Основними напрямами використання бюджетних коштів є створення умов для повноцінного функціонування громади, забезпечення її розвитку в межах ресурсних можливостей бюджету.
У структурі видатків бюджету найбільшу питому вагу займають видатки на освіту – 171500,0 тис. грн., охорону здоров’я - 14310,6 тис. грн., соціальний захист і соціальне забезпечення - 11382,3 тис. грн., культуру і мистецтво - 11964,4 тис. грн., житлово-комунальне господарство – 10975,4 тис. грн.
При розрахунках видатків на фінансування бюджетних установ головним акцентом є забезпечення потреби на оплату праці працівників бюджетної сфери, проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги, інших захищених статей видатків та поточного утримання, без чого неможливе нормальне функціонування бюджетних установ і комунальних підприємств.
Потребу у видатках на оплату праці працівників бюджетної сфери розраховано виходячи із розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 01 січня 2025 року – 3 195 грн. та мінімальної заробітної плати з 01 січня 2025 року у розмірі 8 000 грн.
Видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв розраховано, виходячи з діючих цін і тарифів на них, із врахуванням середніх обсягів їх споживання у натуральних показниках у попередньому та поточному роках.
Разом з тим, розпорядникам коштів необхідно вжити заходів щодо економного та раціонального споживання енергоносіїв, дотримання режиму жорсткої економії споживання усіх видів енергоресурсів, запровадження заходів з енергозбереження та енергозаощадження, перехід на альтернативні джерела теплопостачання.
На організацію харчування дітей та учнів пільгових категорій прогнозуються кошти в сумі 8665,5 тис. грн., з них харчування учнів пільгових категорій, які відвідують групи продовженого дня - 593,9 тис. грн.
З метою організації безпечних умов для здобувачів освіти, учнів Ізяславського ліцею №1 ім.Мирослава Поповича та учнів, які навчаються в закладі позашкільної освіти, педагогічних та інших працівників під час освітнього процесу, за рахунок коштів бюджету громади продовжується фінансування проєкту «Капітальний ремонт приміщень підвального поверху будівлі (пристосування приміщень для найпростішого укриття) «Ізяславський будинок творчості дітей та юнацтва», на вказані цілі передбачено кошти в сумі 1400,0 тис.грн.
Для покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів, умов перебування учнів, прогнозуються кошти в сумі 1775,0 тис.грн.
Покращення стану здоров’я населення шляхом забезпечення універсального доступу громадян до основних медичних послуг є важливим напрямом реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я.
У 2025 році заклади охорони здоров’я на всіх рівнях надання медичної допомоги продовжать роботу за договорами з Національною службою здоров’я України за Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Фінансовий ресурс місцевого бюджету буде зосереджено відповідно до ст..89 Бюджетного кодексу України на оплату комунальних послуг та енергоносіїв та на пріоритетних напрямах підтримки комунальних некомерційних підприємств згідно місцевих програм в загальній сумі – 14082,2 тис.грн.
На фінансування Програми забезпечення лікування хворих на орфанні захворювання на 2025-2029 роки плануються кошти на організацію лікування 2 дітей із захворюванням «муковісцидоз» та « туберозний склероз» в сумі 228,4 тис. грн., з них на придбання лікарських засобів – 141,3 тис.грн., забезпечення спеціальним дієтичним харчуванням - 87,1 тис.грн.
На фінансування заходів соціальної підтримки жителів громади, відповідно місцевих Програм, прогнозується спрямувати кошти в сумі 2995,9 тис.грн.
Зокрема: на надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв’язку - 32,8 тис. грн., відшкодування витрат з перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом - 634,9 тис.грн., залізничним транспортом - 37,0 тис.грн., на виплату компенсацій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги - 615,2 тис. грн.
На надання матеріальної допомоги жителям громади з важкими матеріальними умовами, фінансування Програми надання матеріальної допомоги жителям Ізяславської міської територіальної громади на 2024-2026 роки, передбачено 700,0 тис.грн., виплату допомоги на поховання загиблих військовослужбовців внаслідок збройної агресії російської федерації - 90,0 тис. грн., допомоги на поховання окремих категорій громадян – 60,0 тис.грн.
На Програму соціальної підтримки ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України на 2024–2026 роки спрямовано 413,0 тис.грн., це надання одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій, Захисникам і Захисницям України, які отримали поранення, контузію, травму, каліцтво в бойових діях при захисті України – 198,0 тис. грн., організацію перевезення ветеранів війни членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, полонених, зниклих безвісти при відзначенні державних, регіональних пам’ятних дат, увічненні пам’яті захисників України – 15,0 тис.грн., надання одноразової допомоги до Дня матері/Дня батька - одному з батьків, загиблих (померлих) військовослужбовців – 200,0 тис. грн.
Прогнозований фінансовий ресурс дав можливість пріоритетного спрямування коштів на заходи оборони, фінансування Програми національного спротиву, підтримки Збройних Сил України, забезпечення національної безпеки та заходів територіальної оборони Ізяславської міської територіальної громади на 2025 рік в сумі 1800,0 тис.грн. Кошти будуть спрямовані на покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, військово-медичних закладів, шпиталів, тощо.
З метою залучення жителів громади для участі у бюджетному процесі прогнозуються кошти на фінансування Програми «Громадський бюджет Ізяславської міської територіальної громади на 2025-2027 роки» в обсязі 400,0 тис.грн.
На утримання в належному стані доріг на території громади плануються кошти в сумі 3130,0 тис.грн. (поточні та ямкові ремонти, грейдерування доріг, розчистка від снігу, придбання ПММ, протиожеледних матеріалів, оплату послуг з проведення розмітки доріг), виготовлення проєктно-кошторисної документації та капітальний ремонт дороги по вул.Військовій - 1000,0 тис.грн.
Бюджет є реалістичний та збалансований, забезпечує фінансування важливих напрямків соціального розвитку міської громади.
Учасникам бюджетного процесу необхідно здійснити комплекс заходів направлених на економію бюджетних коштів та раціональне їх використання.
За матеріалами фінансового управління міської ради