Наголошуємо суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах

Дата: 29.03.2022 11:31

У  зв’язку  з  підвищенням  температури  повітря  знову  набуває актуальності  питання  пожеж  в  екосистемах.  Пожежі  –  найбільш  масові  і розповсюджені  лиха:  вони  відбуваються  практично  в  усіх  районах  нашої області,  особливо  в  теплу  пору  року  у  лісах,  на  торф’яниках,  полях,  у житлових  будівлях  і  на  промислових  підприємствах. Пожежами  в екосистемах завдається величезна шкода ґрунтам, рослинному та тваринному світу.  Такі  випалювання  погіршують  якість  ґрунтів  та  призводять  до  змін видового складу рослинності.

У вогні гинуть корисні комахи, які зимували у верхніх шарах ґрунту, горить  і  безліч  різноманітного  сміття,  що  суттєво  посилює  забруднення атмосферного повітря.

Шкода від спалювання сухої трави та опалого листя вкрай небезпечна. Спалювання  листя  призводить  до  руйнації  ґрунтового  покриву,  адже вигорають  рослинні  залишки,  гинуть  ґрунтоутворюючі  мікроорганізми.  До складу  диму  від  спалювання  сухої  рослинності  та  її  залишків  входять  пил, окиси  азоту,  чадний  газ,  важкі  метали  і  низка  канцерогенних  сполук.  Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найбільш отруйних для людини речовин.

У  90%  випадків  причина  виникнення  лісових  пожеж  –  людина,  яка необережно  поводиться  із  вогнем  у  лісі,  у  місцях  роботи  і  відпочинку,  не звертає  уваги  на  необхідність  суворого  дотримання  правил  протипожежної безпеки.

Найбільш небезпечними є лісові пожежі, причиною виникнення яких є необачна дія людини (розведення вогнища і необережне поводження з ними, сільськогосподарські  палі,  використання  несправної  техніки  та  агрегатів, грозові розряди, самозагорання торфу тощо).

Кожний необдуманий та безвідповідальний вчинок під час розведення вогню містить в собі небезпеку для довкілля. Залишене без нагляду вогнище, кинутий  сірник,  або  навіть  викинута  склянка  під  променями  сонця  можуть спровокувати  масштабну  лісову  пожежу,  а  неконтрольоване  випалювання сухої стерні або побутових відходів, зокрема, поблизу торфополів – затяжне, багатоденне горіння торфу.

Крім  того,  на  території  Хмельницької  області  вже  зафіксовано  107 пожеж  за  два  дні.  Це  призвело  до  залучення  працівників  органів  ДСНС України  в  умовах  режиму  воєнного  стану  до  гасіння  пожеж,  викликаних підпалюванням  трави,  а  також  витрачення  30  тонн  пального  для  того,  щоб дістатися до місць займання.

У  теперішніх  умовах  спалювання  трави  –  це  злочин  проти  довкілля, який може розцінюватися і як диверсії, і як мародерство.

Тому з метою запобігання реальній загрозі виникнення пожеж у лісах і мінімізації  їх  наслідків  прийнято наказ начальника  Хмельницької  обласної  військової  адміністрації  від 23.03.2022  року  №  65/2022-н  «Про  заборону  в  Хмельницькій  області відвідування лісів населенням і в’їзду до них транспортних засобів та іншої техніки на час дії правового режиму воєнного стану». Згідно  даного  наказу,  на  час  дії  правового  режиму  воєнного  стану заборонено в Хмельницькій області відвідування населенням лісів і в’їзд до них  (крім  транзитних  шляхів)  транспортних  засобів та іншої техніки,  за винятком  службових  осіб, з використанням чи без використання транспортних  засобів  та  іншої  техніки,  Збройними Силами України, Державною  прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації  України,  Національною  гвардією  України,  Службою  безпеки України,  Службою  зовнішньої  розвідки  України,  Управлінням  державної охорони  України,  Міністерством  внутрішніх  справ  України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, постійними лісокористувачами під час виконання цими особами службових повноважень.

Зважаючи на збільшення кількості загорянь у  природних  екосистемах  та  на відкритих територіях, наголошуємо суворо дотримуватися правил  пожежної  безпеки  та  не  провокувати  пожежі  в природних екосистемах.