Українець, що нагодував всі армії світу

Дата: 02.08.2021 08:47

Культурологічний проєкт
«Україна надзвичайна: 30 неймовірних фактів про Україну»

Головні битви у   війні відбуваються на полях битв. І зброя грає в них не останню роль. Але головними героями були, звичайно, люди. А людина - не машина. Щоб вона здобула перемогу, її потрібно одягнути-взути, обігріти і нагодувати. Сьогодні ми згадаємо про польовій кухні, яку винайшов наш співвітчизник ще в XIX столітті.

Солдатська кмітливість полковника

Антон Федорович Турчанович народився в 1854 році в дворянській сім'ї. У 1875-му добровільно пішов в армію. Він почав службу рядовим в російсько-турецькій війні і за проявлений героїзм був переведений в унтер-офіцери. Після закінчення війни вступив до училища, отримав звання підпоручика, а згодом дослужився до підполковника.

За даними істориків, під час участі в боях російсько-турецької війни Антон Турчанович вставав на півтори години раніше, ніж всі інші бійці - він готував суп і кашу для свого підрозділу. Нагодувати всю роту було завданням непосильним, їжа готувалася на вогнищі. Але Турчанович мріяв саме про це, оскільки розумів: голодний солдат - не боєць. І врешті-решт прийшов до простої ідеї: щоб бійцям не залежати від зовнішніх обставин, кухня повинна слідувати за підрозділом. Значить, її необхідно поставити на колеса.

А щоб готувати на такій кухні можна було повноцінно, необхідні кілька котлів: під перше, друге і третє. Здавалося б, нехитра справа - поставити три котла на віз, але і тут. Антон Федорович зумів впровадити, як сказали б сьогодні, ноу-хау: другий котел був забезпечений так званою олійною сорочкою. Тому в ньому ніколи не підгорає каша. Топкова система польової кухні не давала відкритого вогню, що вирішувало непросте питання з маскуванням, а також дозволяла готувати їжу з трьох страв для цілої роти практично на передовій. Причому не тільки в стаціонарному положенні, але і на ходу, рішучим чином збільшуючи оперативну мобільність військ.

Природно, що військові чиновники дивилися на ці фантазії як на щось зовсім зайве, але у винахідника знайшовся покровитель в особі головного інтенданта російської армії генерал-лейтенанта Фелікса Ростковського. І в підсумку в кінці XIX століття польову кухню взяли на випробування, а в російсько-японській війні її використання стало чи не єдиним позитивним моментом у справі постачання військ.

Цю кухню називали по-різному: похідна кухня, польова кухня, а сам винахідник назвав її «універсальна переносна піч».

В 1908 році патентне відомство Російської імперії видало «Патент на привілей 12256» підполковнику Антону Турчановичу, жителю містечка Жмеринка Вінницької повіту Подільської губернії. Відповідно до практики патентної справи того часу, документ свідчив, що «військово-похідна кухня-самовар», або «універсальна переносна піч», описана Турчановичием в «проханні на винахід» від 8 березня 1904 року, є унікальним винаходом і не має аналогів. За свідченням командира 11-го Східно-Сибірського стрілецького полку, кухня Турчановича, маючи дуже просту конструкцію і малу вагу, дозволяє приготувати всього за чотири години борщ, кашу і чай на роту солдатів (на 250 осіб - за штатним розкладом стрілецької роти воєнного часу).

Цей винахід відразу помітили англійські, французькі, німецькі, австрійські та інші військові агенти (аташе), прикомандировані до польової російської армії в Маньчжурії, - всього 27 представників різних країн.

У англійців російські військові запозичили колір хакі для польової військової форми, а у російських іноземці - польову похідну кухню українця Турчановича. І вже перед Першою світовою війною практично всі армії світу обзавелися зручними похідними польовими кухнями, а сам винахідник назвав її «універсальна переносна піч».

У 1915 році Турчанович пішов у відставку в чині полковника. Жив він у сім'ї доньки у Вінницькій області. Взимку 1943 роки помер. За спогадами очевидців - від голоду.

До Другої світової війни польова кухня Турчановича дійшла практично без змін. Але досвід бойових конфліктів середини двадцятого століття показав, що від окопної тактики армії все частіше стали переходити до мобільних дій. А кухня зразка початку століття була орієнтована все-таки на переміщення в пішому порядку. Тому «обіди на колесах» стали модернізувати.

Возові колеса замінили на автомобільні - з'явилася можливість буксирувати кухню зі швидкістю до 35 кілометрів на годину. Потім відмовилися від третього котла, оскільки у військовій ситуації чаї розпивати це розкоші.

Найпоширенішою кухнею стала КП-42 в різних модифікаціях. Втім, були на озброєнні і КП-41 з одним-єдиним котлом, і КП-3-37, в якій поряд з трьома котлами були ще й дві жарочних шафи. В середньому вода закипала в казанах за 40 хвилин, тобто за півтори години досвідчений кухар міг приготувати обід для цілої роти - а це від 120 до 150 чоловік.

#УкраїнаНадзвичайна